Milí čitatelia!
Po prázdninovej prestávke sme tu opäť pre vás s ďalšími zaujímavými článkami. Okrem nich sme si pre vás pripravili aj novú webovú stránku, ktorá lepšie zodpovedá súčasným trendom a je prispôsobená čítaniu časopisu z mobilu. Postupne do nej budeme dopĺňať staršie čísla časopisu. Kým ich tam doplníme všetky, stále si môžete pozrieť aj naše staré webové stránky na adrese stary.mladyvedec.sk. Veríme, že sa vám naše nové stránky budú páčiť a že ich budete pravidelne navštevovať. Radi taktiež uvítame aj vaše pripomienky a návrhy, čo by sme na našich stránkach mali upraviť alebo pridať.
Máme pre vás aj ďalšiu dobrú správu – od tohto čísla sme zlacnili každé číslo časopisu o tri centy. Nie je to síce veľa, ale určite je to lepšie, ako keby sme ho mali zdražiť, však?
V septembri tohto roka sme boli opäť partnermi Vedeckého veľtrhu, na našom webe nájdete fotografie z tejto akcie.
V tomto čísle časopisu nájdete z biológie hneď niekoľko článkov. V súčasnosti je veľmi aktuálnou téma geneticky modifikovaných organizmov – o tom, či predstavujú budúcnosť našej planéty alebo nie sa dozviete v rovnomennom článku. V článku To, čo nevidíme, sa dozviete viac o telových tekutinách nielen nás ľudí, ale aj niektorých zaujímavých živočíchov. Brečtan popínavý je v lete nenápadná rastlina, ktorá nás zaujme najmä v zime, pretože je stálozelená. V článku na stranách 14 – 17 sa o ňom ale dozviete oveľa viac.
Tento rok oslavujeme na Slovensku sto rokov ochrany prírody a tejto téme sme sa rozhodli venovať niekoľko článkov v rovnomennom seriáli článkov. V tom prvom sa budeme venovať histórii a členeniu ochrany prírody v súčasnosti.
Z osobností sme sa v tomto čísle opäť zamerali na dve – Hansa Christiana Ørsteda, ktorý ako prvý našiel súvislosť medzi elektrinou a magnetizmom, a Vavrinca Benedikta z Nedožier – jazykovedca, pedagóga, matematika.
Z chémie sa venujeme laureátom Nobelovej ceny za chémiu za rok 2018. Frances H. Arnoldová, George P. Smith a Gregory P. Winter získali túto Nobelovu cenu za spôsob, akým prevzali kontrolu nad evolúciou a využili ju pre maximálny úžitok pre ľudstvo. Zároveň v tomto čísle nájdete aj prehľad Nobelových cien za rok 2019 – podrobnejšie sa im budeme venovať v ďalších číslach časopisu.
V článku Svet pod mikroskopom nájdete informácie o tom, čo sa skrývalo na obrázkoch v minulom čísle časopisu.
Zo súťaží vám opäť prinášame zadania 13. ročníka našej korešpondenčnej súťaže, zadania 25. ročníka korešpondenčnej súťaže časopisu MATMIX a prírodovedného seminára LaBáK.net. Verím, že sa do týchto súťaží aktívne a úspešne zapojíte.
Martin Hriňák