V tomto čísle sa budeme venovať ďalším druhom okrasných bylín – narcisom. V botanickej literatúre sú spomenuté tri druhy – narcis biely, narcis žltý a narcis tazetový. V našom článku sa poskytneme väčší priestor prvým dvom z trojice spomenutých druhov.
Narcis biely (Narcissus poeticus)
Narcis biely (Narcissus poeticus) je v botanickom systéme zaradený medzi krytosemenné jednoklíčnolistové rastliny (Monocotyledonopsida) a v rámci nich patrí do čeľade amarylkovité (Amaryllidaceae). Pochádza zo Stredomoria. Vo voľnej prírode je rozšírený v južnej Európe. Na Slovensku sa pestuje ako okrasná bylina v záhradách a skleníkoch nielen pre krásne kvety, ale i príjemnú vôňu.
Podľa dĺžky života patrí k trvácim druhom. Obdobie vegetačného pokoja pretrváva cibuľou. Z nej na jar vyrastajú dva až štyri čiarkovité sivozelené listy a bezlistá dužinatá stonka vysoká 20 až 50 cm. Zakončená je jediným kvetom. Kvetný obal je nerozlíšený – tvorí ho do plochy rozložené okvetie bielej farby. Vnútri neho sa nachádza žltá golierikovitá pakoruna, ktorá je na okraji červeno sfarbená. Kvitne od marca do mája. Z odkvitnutého kvetu vzniká suchý pukavý plod s veľkým počtom semien – trojpuzdrová tobolka. Semená majú guľatý tvar a čiernu farbu.
Narcis biely je veľmi obľúbenou okrasnou rastlinou. Všetky orgány má však jedovaté, najmä cibuľu. Podobne ako všetky druhy z čeľade amarylkovité, i narcis obsahuje jedovaté alkaloidy – deriváty fenantridínu, najmä lykorín, homolykorín a tazetín. V malých dávkach spôsobuje slinenie, vo veľkých zvracanie, hnačky a celkovú slabosť. V literatúre sú opísané otravy zámenou za kuchynskú cibuľu. U domácich zvierat – ošípaných a hovädzieho dobytka – nastávajú otravy po konzumácii vyrytých cibúľ. Vyznačujú sa poškodením tráviacich ústrojov, celkovou slabosťou a apatiou.
Narcis žltý (Narcissus pseudonarcissus)
Príbuzným druhom, ktorý sa na Slovensku tiež hojne pestuje v záhradkách, je narcis žltý (Narcissus pseudonarcissus). Dužinatá stonka dorastá do výšky 20 až 50 cm. Listy sú úzko čiarkovité, do 40 cm dlhé a 15 mm široké. Majú sivozelenú farbu. Na konci stonky vyrastá jeden ovisnutý kvet. Od predchádzajúceho druhu sa narcis žltý odlišuje dlhou rúrkovitou alebo lievikovitou pakorunou žltej farby, ktorá je na okraji zvlnená. Nad ňou sa rozprestiera šesť rozostúpených bledožltých vonkajších cípov vajcovitého tvaru, ktoré majú dĺžku od 15 do 45 mm. Vnútri obojpohlavného kvetu sa nachádza piestik so spodným semenníkom a šesť tyčiniek.
Kvitne už od februára do mája. Po odkvitnutí z kvetu, presnejšie zo spodného semenníka piestika, vzniká suchý pukavý plod – guľatá trojpuzdrová tobolka.
Jeho telo obsahuje taktiež fenantridínové alkaloidy. Príznaky otravy sú rovnaké ako u predchádzajúceho druhu. V literatúre boli opísané i dermatitídy, najmä pri spolupôsobení tepla a potu.
Na rozdiel od narcisu bieleho pôvodným domovom narcisu žltého je západná Európa. Rastie na kyslých, vlhkých pôdach, predovšetkým na horských lúkach, v lesoch a na skalách. Na prírodných stanovištiach zvyčajne vytvára rozsiahle porasty. Rozšírený je v južnej a strednej Európe. V strednej Európe je však pôvodný vo voľnej prírode iba na niekoľkých miestach, obvykle splaňuje zo záhrad a parkov. V našej krajine sa pestuje ako dekoratívna jarná bylina.
Narcis tazetový (Narcissus tazetta)
Narcis tazetový (Narcissus tazetta) pochádza zo Stredomoria. Dorastá do približne rovnakej výšky ako narcis biely a narcis žltý – od 20 do 40 cm. Od predchádzajúcich dvoch druhov sa zreteľne odlišuje najmä počtom kvetov na jednej rastline a tvarom pakoruny. Na vrchole jeho bezlistej stonky – stvola – vyrastá 3 až 18 bielych voňavých kvetov s nízkou, krátkou žltou alebo bielou pakorunou. Pakoruna má miskovitý tvar. Kvitne od marca do apríla.
Narcisy v kvetinárstve
Záhradnícka literatúra uvádza, že počet druhov a kultivarov narcisov už prevýšil 30 000. Najlepšie sa im darí na slnečnom stanovišti s ťažšou, počas vegetačného obdobia vlhkejšou pôdou. Cibuľky sa vysádzajú v septembri a októbri do hĺbky 15 až 20 cm. Na stanovišti sa ponechávajú tak dlho, pokiaľ sa im dobre darí, majú dostatok miesta na rozrastanie trsov a bohato kvitnú. Zvyčajne to trvá tri až štyri roky, niekedy i viac. Nepriateľom narcisov je mucha cibuľovka narcisová, ktorej larvy vyžierajú cibule a rastliny potom nekvitnú.
Narcisy majú uplatnenie nielen pri vysádzaní do skupín v parkoch, ale môžu sa vysádzať i do trávnika. Veľkokveté záhradné odrody sú obľúbené i na rezanie. Režú sa v čase, keď sa puky začínajú ohýbať a ukazujú farbu. Vtedy najlepšie znášajú dopravu a sú najtrvanlivejšie. Najvhodnejší čas na rezanie je ráno, keď sa v pletivách nachádza dostatok vody. Pri večernom zbere sa musia na noc ponoriť do nádob s vodou. Po odrezaní sa uskladňujú v obaloch z plastickej fólie bez vody alebo v nádobách s vodou. Niektoré odrody narcisov sú vhodné i na rýchlenie.
Danica Božová
Fotografie a ilustrácia: autorka (2, 3, 5, 7), Johannes Simon Holtzbecker (9), Pixabay (1, 4, 6, 10), Zachi Evenor (8)